Gez-göz-arpacık tarih oldu!

ABD ordusu hedefi kendisi bulan “akıllı tüfekleri” test ediyor.  

Akıllı tüfek hedefi kendisi buluyor, otomatik olarak hedefi takip ediyor.

Ordu, Texas'taki Tracking Point firmasından tanesi 27 bin dolardan altı adet akıllı tüfek satın aldı. Bilgisayarlı tüfek hedefi kendisi buluyor, hedefe kilitleniyor ve otomatik olarak hedefi takip ediyor.

Şirketin pazarlama yetkilisi Oren Schauble, ABD ordusunun satın aldığı silahları incelediğini, uygun görülmesi halinde toplu alım yapabileceğini bildirdi.

Yüksek teknolojili silah, havadaki nem, rüzgar ve meteorolojik şartları da göz önüne alıyor. 'Hassas Güdümlü Silahlar' ya da PGF'ler olarak bilinen akıllı tüfekler iPhone ya da iPad tarafından da kontrol edilebiliyor.

Tüfeğin hedefi internete yüklenebildiği gibi uzmanlar tarafından da kontrol edilebiliyor. Hedef iyice belirlenmedikçe tetiği çekilemeyen silah, kazara ateş almaları da önlüyor.

/b>Durand önümüzdeki 20 yıl içerisinde deniz seviyesinin bir santimetre kadar yükselebileceğini de sözlerine ekliyor. Bunun dehşet verici bir rakam olduğunun altını çizen Durand 2010 yılında yapılan araştırmalarda bu seviyenin 3,2 milimetre oranında, yani son 20 yıl içerisindeki seviyenin iki katı oranında arttığını belirtiyor. Bu durumda Durand'ın tahmini, deniz seviyesinin neredeyse 3 kat daha hızlı artacağına işaret ediyor.

 

Almanya'daki Kaiserslautern Üniversitesi ve kutup ve deniz araştırmaları merkezi Alfred Wegener Enstitüsü (AWI) yetkilileri de araştırma sonuçlarını onaylıyor. AWI yetkililerinden Angelika Humbert "Buzul kütlesinin bir kısmı hâlâ kaya parçası üzerinde diğer kısmıysa su üzerinde kalıyor" diyor. Humbert ve ekibi yaptıkları araştırmada bu farklı iki kütle üzerinde kalan buzul parçalarının hangi mekaniğe göre hareket ettiklerini araştırıyor.

İklim değişse de erime durmayacak

Fransız Grenoble Üniversitesi'nden Gael Durand buzulun daha sıcak deniz suyuna maruz kaldığından durdurulamayacak hızda eridiğini belirtiyor. Durand ayrıca sıcaklıkların 100 yıl önceki seviyeye ulaşsa dahi erimeyi durduramayacağını da sözlerine ekliyor. Alman buzul bilimci Angelika Humbert de önüne geçilemeyen bu eğilimin ne gibi sonuçlar doğurabileceğini kestirebilecek tekniklerin henüz geliştirilmediğini vurguluyor.

'Devrilme noktasındayız!'

Fransız bilim adamı Gael Durand son araştırma sonuçlarının dünya çapındaki iklim araştırmaları için önemini vurgulayarak "Bu buzul dönüşü olmayan bir noktaya gelmiştir. Yani biz davranışlarımızla iklimi değiştiriyoruz. Ve iklim de değişmeye devam edecek. Araştırma sonuçları iklim değişikliğinde bir devrilme noktasına geldiğimizi gösteriyor" şeklinde konuştu.

Birleşmiş Milletler Çevre Programı tarafından 1988 yılında insan faaliyetlerinin neden olduğu iklim değişikliğinin risklerini değerlendirmek üzere kurulan Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli de son raporunda Batı Antarktika'da kopan buzulların bölgeyi tehlikeye sokacağını belirtmişti. Fransız bilim adamı Gael Durand ve ekibi yaptıkları son araştırmayla bu tehlikenin artık somut bir tehlike haline geldiğini kanıtlamış oldu.

Bu web sayfasında HTML5 ve CSS3 kullanılmıştır. | Copyright © 2012 FATİH TOPAL