Türk bilim insanları sınır tanımıyor!

Bilim adamlarımız Güney Kutbu'nda önemli araştırmalar yürüttü.

Türkiye'nin kendi iç kaynaklarıyla desteklenen bir ekip, çeşitli araştırmalar yapmak için Güney Kutbu'na gitti.

Zengin içme suyu, petrol ve maden yatakları bulunan Antarktika, hiç bir ülkeye ait değil. İsteyen ülke, bu kıtaya gidip çeşitli araştırmalar yapabiliyor.

Ünlü Türk denizcisi Piri Reis ilgili 500'üncü yıl etkinlikleri kapsamında Türkiye'den de iki bilim adamı Antarktika'ya gitti.

Piri Reis'in dünya haritasında yer verdiği Antarktika'ya giden bilim adamları Türkiye adına bazı araştırmalar yaptı.

Bulgaristan'ın sabit araştırma merkezini kullanan bilim adamlarından TAKBAM Bilim Kurulı Başkanı Orhan Polat yurda döndü.

Bilim araştırmalarının her dalı için bu kıtanın çok önemli olduğunu belirten Polat, "Bu kıtada her hangi bir araştırma amaçlı doğrudan Türkiye'den çıkan çalışmaları yok ben dolayısı ile ülkemizde bir farkındalık oluşturmak Antarktika kıtasından haberdar nesiller yetişmesi için Antarktika da uzmanlık alanıma giren depremle ilgili çalışmalar yaptım" dedi.

İlk defa geçici istasyonunun kurudulduğunu belirten Polat sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Kendi üniversitemizden bir deprem cihazı götürdüm. Bir ay borunca cihaz orada çalıştı. 50'ye yakında deprem kaydetti. Türkiye'de ilk defa Antarktika'da böylesine orijinal verileri analiz etme şansı bulacağız"

Türkiye Antarktika Kutup Bilimsel Araştırma Merkezi adına çalışma yürüten Orhan Polat, faaliyetleri konusunda bir rapor hazırlayacak

Bu web sayfasında HTML5 ve CSS3 kullanılmıştır. | Copyright © 2012 FATİH TOPAL