Hepatit C tarih oluyor!

Acıbadem Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Acıbadem Ankara Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Değertekin, "ABD'de geçen yıl onay verilen ve 6 ay önce kullanıma giren iki ilaç ile gelecek 5 yıl içinde kullanıma girecek farklı ilaçlar sayesinde Hepatit C'nin neredeyse tamamen ortadan kalkması bekleniyor" dedi.

Acıbadem Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Acıbadem Ankara Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Bülent Değertekin, Hepatit C'nin tedavisinde çok hızlı yol alındığını vurgulayarak, "ABD'de geçen yıl onay verilen ve 6 ay önce kullanıma giren iki ilaç ile gelecek 5 yıl içinde kullanıma girecek farklı ilaçlar sayesinde Hepatit C'nin neredeyse tamamen ortadan kalkması bekleniyor" dedi.

Deriden kök hücre

JAPONYA ve ABD’den bilimciler, deri hücrelerinden kök hücre üretmeyi başardıklarını açıkladı.

ABD’nin Boston kentindeki Brigham Kadın Hastanesi’nde yapılan araştırmada, yeni üretilen kök hücreler kullanılarak fare embriyoları oluşturulduğu belirtildi. Bu yeni yöntemle teoride laboratuvar ortamında insan embriyosu oluşturmanın da mümkün olduğunu kaydeden araştırmacılara göre, buluş Parkinson ve kalp rahatsızlığı gibi hastalıkların tedavisinde çığır açabilir

Merkezi ısıtma şişmanlatıyor mu?

Merkezi ısıtma sisteminin, şişmanlatabileceği uyarısında bulunuldu.

BBC'nin haberine göre, Hollandalı biliminsanlarının yaptığı araştırma, hastaneler, bürolar ve evlerde konfor sağlayan yüksek ısının, vücudun ısınmak için fazladan kalori harcama ihtiyacı duymamasına neden olabileceğini gösterdi.

Maastricht Üniversitesi Tıp Merkezi'nde görevli biliminsanları, vücudun doğru dengesi için 19 derece sıcaklığın yeterli olduğunu bildirdi.

Biliminsanlarının raporunda, insanların vakitlerinin yüzde 90'ını kapalı ortamlarda geçirdiğine dikkat çekildi ve ortamdaki ısı düşüşünün, biraz kalori yakılmasına yardımcı olabileceği belirtildi.

Dünya 'kanser dalgasıyla' karşı karşıya!

Dünya Sağlık Örgütü: Dünya 'kanser dalgasıyla' karşı karşıya.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dünyanın ‘kanser dalgasıyla karşı karşıya olduğu’ uyarısında bulunup, alkol ve şeker tüketiminin azaltılması gerektiğini söyledi.

Kuruluş, kanser vakalarının 2035’e kadar, yılda 24 milyonu bulabileceğini fakat bu vakaların yarısının önlenebileceğini belirtti.

WHO, kanserin önlenmesine yönelik çalışmalara yoğunlaşılması ve sigara kullanımı, obezite ve alkol tüketimiyle mücadele edilmesi gerektiğini ifade etti.

Çernobilden daha tehlikeli!

TÜ Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Çiçin, "Kanserden ölümlerin yüzde 50'sinin nedeni sigaradır. Yani ölen her iki hastadan biri sigaraya bağlı kanserden ölür" dedi.

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. İrfan Çiçin, "Kanserden ölümlerin yüzde 50'sinin nedeni sigaradır. Yani ölen her iki hastadan biri sigaraya bağlı kanserden ölür" dedi.

Çiçin, TÜ Balkan Onkoloji Hastanesi'nde "4 Şubat Dünya Kanser Günü" dolayısıyla düzenlenen toplantıda, kanserin yüzde 15'inin genetik, yüzde 85'inin ise çevresel nedenlere bağlı olduğunu söyledi.

Yaşam tarzının da kanser olma ihtimalini belirlediğini vurgulayan Çiçin, şöyle konuştu:

Zihin kıvraklığı ve verimliliğini artırıyor!

ABD'de yapılan bilimsel çalışmada mavi ışığın insanda zihin kıvraklığı ve verimliliği artırıcı etkisi olduğu saptandı.

ABD'deki "Brigham and Women's Hospital" (BWH) araştırmacılarının yaptığı çalışma, gündüz saatlerinde alınan mavi ışığın zihinde kıvraklığı ve verimliliği hızlı bir şekilde artırdığını gösterdi.

Bilimsel çalışmayı kaleme alan ekibinin başı Dr. Shadad Bahman, araştırmaya ilişkin BWH'nin internet sitesinde yayımlanan yazıda, "Daha önce yaptığımız çalışmaları, mavi ışığın akşam saatlerinde zihinde kıvraklığı artırıcı etkisi olduğunu bize göstermişti. Ancak bu yeni veri, bu etkinin sabah saatlerinde de geçerli olduğunu gösterdi. Bu bulgular, gün boyu uzun süre mavi ışığa maruz kalmanın zihin üzerindeki kıvraklığı artırıcı etkisini gözler önüne seriyor" dedi.

Bu web sayfasında HTML5 ve CSS3 kullanılmıştır. | Copyright © 2012 FATİH TOPAL